הגעתי אל הייעוץ הזוגי והמשפחתי מתוך תחושת שליחות.

זוגות רבים מידי חיים חיים זוגיים נטולי שמחה, חיים זה לצד זה במקום ביחד.

זוגות רבים מתגרשים ורבים עוד יותר בוגדים (מחקרים מדברים על 30% שמתגרשים ולמעלה מ-60% בוגדים).

אני מאמינה שבתהליך של ליווי, במרחב המוגן של הטיפול, אפשר למצוא ביחד את הדרך לחיים משותפים שיש בהם שמחה, תחושת הגשמה ותחושת שייכות.

השותפות בין ההורים היא בעצם סוג של זוגיות, ההורים מנסים לשתף פעולה בגידול הילדים ונתקלים בחילוקי דעות או אפילו בגישות חינוכיות סותרות. כעסים או ויכוחים על חינוך הילדים מתערבבים במערכת היחסים בין השניים. כך גם ה'זוגיות ההורית' זקוקה לתמיכה וליווי. הורים טובעים במירוץ החיים ומוותרים בדרך על הקירבה, התשוקה והחברות ביניהם.

 

כל חיי הבוגרים מצאתי את עצמי שוב ושוב מייעצת לסובבים אותי, מתוך אותה תחושת שליחות. עד שהבנתי שזהו היעוד שלי והחלטתי ללמוד את התחום ולעסוק בו בצורה מסודרת :)

למדתי טיפול בכמה מסגרות: באוניברסיטת תל אביב למדתי אימון בגישת מדעי ההתנהגות. זוהי שיטת אימון שלוקחת בחשבון את הפסיכולוגיה של המתאמן ומבוססת על התיאוריות הפסיכולוגיות של פרויד ותלמידיו, תיאוריות הפסיכולוגיה ההתפתחותית ותיאוריות הפסיכולוגיה החיובית. טיפול זוגי למדתי במכון 'שינוי', אצל ד"ר שרה איווניר וד"ר נוגה נברו. בבית הספר לחוכמת האישה למדתי טיפול סרוגייט משולב ובמרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש למדתי פסיכותרפיה גופנית. הפסיכותרפיה הגופנית פותחה ע"י תלמידו של פרויד, וילהלם רייך. טענת היסוד של הפסיכותרפיה הגופנית היא שהרובד המילולי איננו מספיק והגוף הינו ראי נוסף של הנפש. בדומה לאדלר, גם רייך ראה באדם ישות הוליסטית שבה גוף ונפש מחוברים ומהדהדים. בשיחות בקליניקה אנחנו פוגשים את חווית המטופל ברמה השכלית אך מכירים בקיומן של תחושות גופניות שיכולות להיות ביטוי למצב הנפשי של האדם ולאפשרויות הריפוי שלו. 

 

 

את תחום ההורות למדתי קודם כל משני ילדיי, שלימדו אותי להיות אמא וגדלו להיות חברים טובים, סקרנים ושמחים :). באופן יותר רשמי למדתי במכללת לווינסקי והוסמכתי כמדריכת הורים אצל מיכל דליות. הדרכת ההורים מבוססת על פיתוח של המודל שהציע אדלר והתאמתו לחיי המשפחה בישראל של היום. 

מלבד כל אלה השתתפתי בסדנאות ובימי השתלמות שעוסקים ביעוץ זוגי ולמדתי להכיר שיטות טיפול מגוונות (אימאגו, תקשורת מקרבת, NLP, התמקדות, דמיון מודרך ועוד). אני אוהבת לשלב כלים מכמה שיטות טיפול שונות ולהתאים את סגנון השיח לזוג שיושב מולי.   

 

הדוקטורט שלי (PhD מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב) עסק במחלות פסיכיאטריות. הרפואה מציעה פתרונות יעילים לאנשים הסובלים מפתולוגיות, אולם אותי מרגש המפגש עם אנשים "רגילים" :) . כמוני וכמוך. אנשים שסובלים משיגרה... סובלים מאתגרים בעבודה... ממצבי רוח... מציפיות של החברה הסובבת אותם... משעמום... מבדידות... מדחיינות... מכעסים... מיחסים סבוכים עם ההורים/האחים/בן או בת הזוג... מאובדן התשוקה לאדם שאיתם... או לחיים עצמם.

 

אני מזמינה אתכם להעז ולבוא לדבר על הדברים. לפגוש את דפוסי החשיבה המגבילים. לפגוש את ה"שריטות" מהבית. את פצעי הילדות. את הפחדים. ולמצוא ביחד את הדרך לפרוץ את כל המגבלות ולהרוויח תחושת הגשמה ושמחה. 

על עצמי

ד"ר מיכל צוקר - יועצת זוגית ומדריכת הורים

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon