top of page

מאמרים

מה עושים כשנשבר האמון?

כשיש שבר באמון קשה לנו לנשום. זה כואב. זה מעליב. אנשים מגיעים לטיפול זוגי ושואלים איך ממשיכים. נדמה שאין דרך חזרה.

אמון עלול להישבר לא רק כשמתגלה בגידה. אצל צחי וליאת האמון נשבר כשליאת גילתה שצחי סיפר לאימו על טיפולי הפוריות שהם עוברים. הם החליטו ששומרים את זה כרגע בסוד. ליאת מפחדת שיביטו עליה ברחמים. היא מרגישה פיזית לא בטוב ומפחדת שהטיפולים יכשלו. לא נוח לה שידעו על זה עוד אנשים מלבד שניהם. כשהיא מגלה שצחי הפר את ההבטחה ביניהם וסיפר היא נשברת. 'איך אוכל שוב לחזור ולהאמין למילה שהוא אומר לי? הוא הרי הבטיח לי שלא יספר!'

אריק וסמדר נקלעו למשבר אמון כשאריק גילה שסמדר חיטטה לו בטלפון. 'לא שיש לי מה להסתיר,' הוא מסביר, 'אבל היא יודעת כמה חשובה לי הפרטיות שלי, איך אוכל לסמוך עליה שזה לא יקרה שוב?'

טל ורונית הגיעו לטיפול זוגי עם משבר אמון אחרי שרונית גילתה שטל הוציא חמישים אלף ש"ח ללא ידיעתה ונתן אותם כהלוואה לאחיו שנקלע למצוקה. 'היו לנו תוכניות על הכסף הזה,' היא אומרת, 'פוגע בי שהוא עשה את זה מאחורי הגב שלי. איך אוכל לתת בו שוב אמון אחרי דבר כזה?'

זוגות מגיעים לטיפול זוגי בעקבות משבר אמון גם במצבים בהם אחד מבני הזוג חוזר בסתר לעשן ופתאום הדבר מתגלה.

למעשה כל שקר שמתגלה עלול להוביל לשבר באמון. אנשים משקרים כשהם מתביישים במה שהם עושים. לעיתים אנשים משקרים כשהם חוששים לאכזב את בני הזוג שלהם וגם כשחוששים לפגוע.

וכמובן, האמון נשבר כשמתגלה בגידה.


למרות מה שמקובל לחשוב בחברה שלנו, האמת היא שאמון זה דבר שיכול להיבנות מחדש. זה דורש השקעה, של שני הצדדים, אבל זה לגמרי יכול לקרות.


כדי לשקם אמון שנסדק צריך שני דברים עיקריים: סבלנות ואהבה. למה צריך סבלנות? כי זה לוקח זמן. אמון לא נבנה מחדש בשבוע אחד. גם אם ביקשנו סליחה, גם אם הצהרנו שאנחנו אוהבים. הקשר זקוק לזמן.

הזמן הוא תנאי הכרחי לשיקום האמון, אך הוא לגמרי לא מספיק. דרושה גם אהבה. בני הזוג צריכים להשקיע את הזמן הזה בניסיונות לבנות יחד מחדש את הגשר שיחבר ביניהם. גשר מלב אל לב.


וכדי שכל זה יקרה, צריך להניח לנושא האמון. צריך להפסיק לדבר עליו. כל עוד אנחנו דנים על העניין וחוזרים ואומרים שאין לנו אמון, הוא לא ישתקם.

אני תמיד אומרת לזוגות שבאים אלי שהאמון הוא ביישן. הוא לא מגיע כשמדברים עליו. הוא צריך שנניח לנושא הזה, נביט לצד השני. ואז, כשאף אחד לא שם לב, הוא חומק פנימה וחוזר. וכך כעבור זמן, פתאום נגלה יום אחד, שהאמון כבר כאן.

מה זה בעצם אומר - שיש ביננו אמון?

רייצ'ל בוטסמן היא סופרת ומרצה בינלאומית שעוסקת בנושא האמון. על פי בוטסמן לתת אמון זה להיות ביחסים בטוחים עם הלא נודע. אמון זו לא הבטחה שלעולם לא נפגע זה בזה. אמון זו ההסכמה לקבל את הסיכון שאכן נפגע אבל יש לנו את הבטחון שאם וכאשר זה יקרה – נהיה שם יחד כדי לתקן ולהחלים. נביע חרטה, נרגיש אשמה, ניקח אחריות על הפצעים של עצמנו ונתמוך זה בזה.

אמון, על פי ההגדרה הזו, לא נרכש כשאנחנו עומדים מתחת לחופה. זה תהליך שמתרחש כשאנחנו מנהלים שיגרת זוגיות משותפת. זוגיות שבה אנחנו שוב ושוב לוקחים סיכונים קטנים יומיומיים ומגלים שהכל בסדר. כל גילוי כזה תורם עוד לבניית האמון ביננו. ולאורך זמן הנס מתרחש ונוצר ביננו אמון.

זה תהליך שקורה לזוגות בתחילת הקשר. וזה תהליך שיכול להתרחש שוב גם לאחר שנשבר האמון, אם נעז וניתן לו זמן. אז זוכרים? סבלנות והמון אהבה.

נסו את זה בבית.


לקריאה על החלמה אחרי בגידה - היכנסו לכאן.


גם אתם חולמים להיות מטפלים וללוות זוגות בחזרה אל השמחה והאהבה? היכנסו לכאן ובואו להגשים את החלום.

Comentarios


bottom of page