top of page

מאמרים

מי קבע מהי זוגיות?

מהי זוגיות? מתי קשר זוכה, בעיניכם, לקבל את הכותרת 'זוגיות'?


שני אנשים מכירים דרך אפליקציית היכרויות ומתחילים לצאת בקביעות, אחרי כמה דייטים תתחילו לכנות אותם 'זוג'? שני דייטים? שלושה? עשרה? ואולי זה נמדד בזמן? אחרי חודשיים? שלושה? שנה?


ואולי בעיניכם זה קורה רק כשמתחתנים? אז מה תגידו על זוגות שבוחרים לחיות יחד מבלי להתחתן, מביאים לעולם ילדים יחד ומתערבבים כלכלית לחלוטין. האם הם בזוגיות?


אולי ההגדרה צריכה להיות קשורה למגורים המשותפים? או כשמאחדים חשבונות בנק? או כשמכירים את ההורים של שני הצדדים?

ד"ר מיכל צוקר מלמדת כלים ליצירת זוגיות מוצלחת

ואולי זה קורה כשמתחילה ביניהם מיניות? אבל יש זוגות שגרים יחד שנים ואין ביניהם מיניות, הם מגדלים ילדים יחד, מנהלים את העסק הכלכלי המשותף המכונה 'משפחה ובית', נוסעים יחד בשבתות לטייל, מארחים חברים, הולכים לבקר את ההורים שלו ושלה ואין ביניהם מיניות. האם הם עדיין זוג בעיניכם?


מה באמת מגדיר את הדבר הזה שאנחנו קוראים לו זוגיות? ומי החליט?


אריק ושירלי משלמים משכנתא יחד, גרים יחד, מגדלים ילדים יחד, ואין ביניהם אינטימיות מינית או רומנטית. הם אומרים על עצמם שהם בזוגיות, מספרים שנעים להם ככה ושהם לא רוצים להיפרד.


יובל ונטע, לעומתם, מנהלים זוגיות שיש בה מיניות סוערת. הם נוסעים יחד לטיולים, ומבלים יחד עם המשפחות של שני הצדדים, אבל הם גרים בנפרד ולכל אחד מהם חשבון בנק משלו. הם מתנהלים כך, בקירבה אינטימית ובאהבה גדולה כבר 10 שנים. האם יובל ונטע הם זוג בעיניכם? ואריק ושירלי?


בספר בראשית כתוב על אברהם: 'על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד'. רש"י מפרש ש'היו לבשר אחד' מתייחס לתינוק הנולד ומחבר בין השניים. כך נראה שבעיני רש"י זוגיות קשורה בהבאת ילדים משותפים.


בפקודת מס הכנסה מוגדר 'בן זוג' כך: 'אדם נשוי החי ומנהל משק בית משותף עם מי שהוא נשוי לו'. כך שמדינת ישראל דורשת שבני זוג יהיו נשואים ויגורו יחד, כדי שיוכרו כבני זוג לצורך חישובי מיסים.


על פי הויקיפדיה: 'זוגיות היא מערכת יחסים הדוקה בין שני פרטים. מאפיין בולט, אם כי לא הכרחי, של זוגיות הוא קיום יחסי מין בין בני הזוג'. כותבי הערך בוויקיפדיה לא דורשים נישואין וגם לא מגורים משותפים. אינטימיות מינית שכיחה, אך לא מחייבת על מנת ששניים יוכרו כבני זוג.


במציאות, מסתבר שזוגיות יכולה להיות עם או בלי אינטימיות מינית, עם או בלי ערבוב כלכלי, עם או בלי מגורים משותפים, עם או בלי ילדים.


יש זוגות שהם חברים טובים. הם משתפים זה את זו במה שעובר עליהם ביומיום, הם מתייעצים ביניהם בכל עניין ותומכים בשעת משבר או קושי. אחרים מעדיפים לשתף חבר או חברה ופחות רואים בבני הזוג שלהם חברי נפש. וכמו שכבר אמרנו, יש המון אנשים שחיים בזוגיות נטולת מיניות.

כלים ליצירת זוגיות טובה

מי קבע מהי הדרך הנכונה?

נראה שאנשים מאושרים הם כאלה שמעזים להקשיב לעצמם ולנהל זוגיות שמותאמת להם.


אני מאמינה שזוגיות נהדרת היא כזו שכל אחד בה מרגיש תחושה של הגשמה ושהוא נושם בקלילות בתוך הקשר. חפשו מה אתם צריכים שיהיה שם על מנת שתוכלו להרגיש כך.


האם טוב לכם לגור יחד?

האם טוב לכם להתערבב כלכלית?

האם אתם רוצים אינטימיות מינית עם בני הזוג שלכם?

האם אתם רוצים לשתף מעולמכם הרגשי?

האם אתם רוצים זוגיות מונוגמית או כזו שיש בה אפשרות למיניות או לאהבה גם עם אחרים?


אין דרך אחת נכונה לחיות את החיים האלה. והחיים שלנו הם עכשיו.

אז בואו נעז להקשיב לעצמנו ולבחור לעצמנו את הדרך הנעימה לנו.


נסו את זה בבית.


גם אתם חולמים להיות מטפלים וללוות זוגות בחזרה אל השמחה, האהבה והתשוקה? היכנסו לכאן ובואו להגשים את החלום.

Comments


bottom of page