בבית ספר נמש למקצועות המשפחה ד"ר מיכל צוקר מלמדת איך ליהנות מלהיות הורים ולהשיג את שיתוף הפעולה של הילדים

לימודי הדרכת הורים - בואו ללמוד איתי להיות יועצים משפחתיים

  • לימודי הדרכת הורים מקנים תעודת הסמכה יוקרתית בתחום שמאפשר הרחבה של הקליניקה.

  • ארגז כלים טיפולי רחב כך שתוכלו לתת מענה מקצועי גם למשפחות במצבים מורכבים.

  • לימודי הדרכת הורים כוללים ליווי אישי מקצועי גם בתום הקורס עד להשגת עצמאות.

  • תהליך למידה בקבוצה - שמאפשר דינמיקה קבוצתית, הזדמנות להתפתחות אישית וכן ליווי של קבוצת התלמידים שהופכים יחד, בתום הקורס, להיות קבוצת קולגות תומכת וקרובה.

בקורס לימודי הדרכת הורים נלמד את עקרונות ההורות המיטיבה.  

נכיר מקרוב את התיאוריות הפסיכולוגיות המרכזיות: התיאוריה האדלריינית, תיאוריות התפתחות הילד והמתבגר, תיאוריות המשפחה כמערכת ועוד.

לימודי הדרכת הורים, לימודי ייעוץ משפחתי - מה תקבלו?

לימודי הדרכת הורים יתנו לכם כלים להתערבות ממוקדת מטרה שבעזרתם תוכלו ללמד הורים איך להשיג את שיתוף הפעולה של הילדים, איך לייצר ולשמר גבולות בבית ואיך ליהנות מלהיות הורים.

בקורס לימודי הדרכת הורים נלמד את עקרונות היסוד של הייעוץ המשפחתי ודרכי התמודדות עם מצבים מיוחדים, כגון: דימוי עצמי נמוך, השמנת ילדים, הפרעות קשב, מיניות, מריבות אחים, קשיי גמילה, גיל ההתבגרות, חרדות של ילדים, גירושין, משפחות מורכבות ועוד.

לימודי הדרכת הורים וייעוץ משפחתי כוללים ידע אקדמי תיאורטי וכן התנסות בסימולציות ותרגולים.

תודה שפניתם אלי

לימודי הדרכת הורים, לימודי ייעוץ משפחתי מיועדים למאמנים, מטפלים אישיים או זוגיים, יועצים חינוכיים, אנשי חינוך ואקדמאים שמחפשים הרחבת ארגז הכלים הטיפוליים או שינוי כיוון מקצועי.

בנוסף – לימודי הדרכת הורים מתאימים להורים שרוצים לשפר את היכולות ההוריות שלהם וללמוד איך ליהנות מהיותם הורים.

תעודת יועצים משפחתיים תינתן לבוגרי הקורס שיעמדו בתנאים הבאים: נוכחות פעילה בשעורים והגשת עבודת גמר.

לימודי הדרכת הורים כוללים הדרכה מקצועית (סופרוויז'ן) אישית מד"ר מיכל צוקר, בתהליך פרקטיקום של ליווי משפחה, מחוץ לשעות של הקורס. יד ביד עד לתחושת עצמאות בשטח. 

למי מתאים קורס לימודי הדרכת הורים
וייעוץ משפחתי

הדרכת הורים הוא המונח העממי המקובל לתהליך המקצועי של הייעוץ המשפחתי או הטיפול המשפחתי.

בתהליך הייעוץ המשפחתי השגרתי אנחנו נפגשים עם ההורים בלבד ומדריכים אותם כיצד לנהוג עם ילדיהם וכיצד לחנך אותם. אנחנו עוזרים להם לזהות מצבים בהם הילדים זקוקים לטיפול רגשי, פסיכולוגי, נוירולוגי או פסיכיאטרי.

אנחנו מלווים את ההורים בתהליך שבו הם לומדים מהו הסל הערכי החשוב עבורם להעניק לילדיהם, מהו המודל ההורי והמשפחתי אליו ירצו שילדיהם ייחשפו ואיך אפשר להחזיר אל הבית אווירה של שיתוף פעולה, קירבה ושמחה. 

יש מטפלים שמרגישים נוח יותר לכנות את התהליך הטיפולי 'ייעוץ משפחתי' ואילו אחרים מעדיפים כינויים אחרים, כגון: 'הדרכת הורים', 'ליווי הורים' או 'הנחיית הורים'. חשוב שהמטפל יחוש בנוח עם מה שכתוב אצלו בכרטיס הביקור שלו, כדי שיוכל בנינוחות להציע למשפחות את המתנה של החזרת השמחה והאהבה הביתה.

בקורס לימודי הדרכת הורים בבית ספר נמש למקצועות המשפחה אנחנו מאפשרים לכל בוגר לחפש לעצמנו את המינוחים שנוחים לו, שמטיבים לתאר את השליחות שלו ושגורמים לו לתחושת משמעות. המילים טיפול, ייעוץ, ליווי, הנחייה או מילים אחרות יוכלו להתחלף, ובתנאי שיהיו בידיו הכלים והיכולת להציע אותם להורים ולהציל נפשות, שזו השליחות שלנו.

מה ההבדל בין ייעוץ משפחתי,
טיפול משפחתי 
והדרכת הורים?

מבוא לתיאוריות הפסיכולוגיות - נכיר את התיאוריות הפסיכולוגיות המרכזיות שבבסיס הייעוץ המשפחתי (אדלר, אריקסון, בולבי, פרויד, מינושין, סנרש ועוד). נבין את החשיבה הפסיכולוגית שבבסיס העזרה שלנו להורים. 

המודל המרכזי בבסיס הייעוץ המשפחתי - נבין לעומק מה מניע ילדים להתנהגויות לא רצויות ואילו כלים עומדים בפני ההורים שרוצים להשיג את שיתוף הפעולה של הילדים ולהשרות אווירה נעימה בבית.

המשפחה כמערכת - נלמד את התיאוריות הפסיכולוגיות הבוחנות את אתגרי ההורות דרך פרספקטיבה מערכתית. נכיר את האתגרים העומדים בפני הורים במשפחה המודרנית ואת הכלים הפרקטיים העומדים לרשותם.

ההורה כעוגן ערכי - איך מנחילים לילדים ערכים חשובים (עצמאות, צניעות, יושר, אחריות, שותפות, סקרנות ועוד)?

גבולות - איך מציבים גבולות באהבה ומשיגים את שיתוף הפעולה של הילדים? נכיר את תהליך השינוי בשלבים ולמד כלים להתמודדות פרקטית עם מצבים של חציית גבולות.

יחסי אחים - איך מתמודדים עם מריבות בלתי פוסקות? איך מתגברים על יחסי קנאה ותחרות בין אחים? איך מובילים את האחים ליחסי חברות וקירבה? איך מתכוננים לבואו של אח חדש? התמודדויות מיוחדות לתאומים.

זוגיות והורות - האם זה יכול ללכת ביחד? כלים להתמודדות עם מתח בהורות שנכנס בזוגיות ומתח בזוגיות שנכנס בהורות, במשפחות 'רגילות' ובמשפחות 'מורכבות'.

בניית דימוי עצמי - איך מקנים לילדים בטחון עצמי ודימוי עצמי גבוה?

פחדים, חרדות ודכאון בילדים - דרכי התמודדות וטיפול. מצבי חרדה מיוחדים (כגון אילמות סלקטיבית).

שיחות עם הילדים - איך לעודד את הילדים לשתף בעולמם, לייצר עם הילדים קירבה ולקבע את מעמדם של ההורים ככתובת רגשית עבורם?

הפרעות קשב, היפראקטיביות וקשיים בארגון - דרכי התמודדות ועזרה לילדים עם הפרעות קשב מסוגים שונים.

סוגיות בגמילה - גמילה מהנקה, בקבוק, מוצץ, חיתולים, מציצת אצבע, שינה על הידיים של ההורים, מסכים ועוד.

גיל ההתבגרות - מה עובר על ילדים בגיל ההתבגרות? כלים להורים למתבגרים: התמודדות עם מרד הנעורים, חציית גבולות, התמכרות למסכים, שקרים, הסתרות, גניבות, אלכוהול, סכנות.

גירושין - התמודדות עם פירוק הבית, איך אפשר לעזור לילדים לעבור את התקופה באופן מיטבי, קשיים מרכזיים שמאפיינים התמודדות עם גירושין.

פרק ב' - סוגיות מיוחדות שמאפיינות משפחות בפרק ב'.

ילדים עם צרכים מיוחדים - נלמד כלים להתמודדות משפחתית עם הבעיות הייחודיות לילדים עם צרכים מיוחדים? סוגיות אופייניות למשפחות שמתמודדות עם צרכים מיוחדים.

השמנת יתר בילדים - בניית דימוי גוף תקין בילדים, עבודה עם אכילה רגשית, קשיים בריאותיים וחוסר בטחון עצמי.

מוות ומיניות - איך מתקשרים עם הילדים סביב נושאים טעונים כמו מוות ומיניות? חינוך מיני להורים.

הורות במצבים מיוחדים - הורה יחידני, אימוץ, פונדקאות, בנק הזרע, תאומים, שלישיות, ילדים על הרצף האוטיסטי או בחינוך המיוחד, אובדן ושכול במשפחה.

לימודי הדרכת הורים - תוכנית הלימודים

מועד אוקטובר 2021 יצא לדרך בתפוסה מלאה.

קורס לימודי הדרכת הורים הבא
יתחיל ב-25 באוקטובר 2022. 

ימי שלישי 16:30-20:30. הקורס יתקיים בזום.

המועד הקרוב:

תודה שפניתם אלי

תלמידים מספרים

יואב, יועץ זוגי

המפגשים בקורס היו מעניינים. מיכל הביאה ידע ותבונה וגם ארגז כלים מאוד שימושיים אותם אני לוקח עבור אותם זוגות שיגיעו לייעוץ, אבל לא רק אלא גם עבור עצמי.

האנרגטיות של מיכל, השליטה בחומר, הדוגמאות מהקליניקה והובלת המפגשים היו הרבה מעבר למה שציפיתי  כאשר נרשמתי לקורס זה.

גלית, יועצת זוגית 

כשהגעתי ללמוד אצל מיכל הייתי חסרת בטחון. לא האמנתי שבאמת אעז לשבת מול זוג וללוות אותם לשלום בית. מיכל לא ויתרה לי, והתעקשה שאעז ואקפוץ למים בסימולציות בכיתה. ולאט לאט צברתי בטחון. 

עומר, יועץ זוגי

מיכל פתחה בפניי עולם שלא הכרתי, את עולם הזוגיות האופטימית. זוגיות שיש בה אהבה ושמחה. הליווי שלה נמשך גם אחרי שהקורס נגמר ועד שהרגשתי בטחון בקליניקה משלי.  אני יכול להגיד שהעולם שלי לגמרי השתנה מאז שפגשתי את מיכל.

חגית, יועצת זוגית

אני רוצה להודות למיכל על האמון שלה בי, על העידוד, הזמינות הגבוהה שלה, גם מחוץ לשעות של הקורס והליווי והתמיכה גם אחרי הקורס.

וכל זה תמיד בחיוך מקסים ובהמון אכפתיות. 

אני מרגישה שלמדתי ממיכל המון, גם כמטפלת, גם כבת זוג וגם כאמא.

טלי, יועצת זוגית ומשפחתית

למדתי אצל מיכל כלים פרקטיים שאני משתמשת בהם גם בחיים האישיים שלי. מיכל מלמדת בצורה מרתקת, אי אפשר להירדם. האווירה מצחיקה ומרגשת. מיכל גם הביאה דוגמאות מהקליניקה שלה, כך שהתיאוריות כאילו יצאו מהספרים והפכו מוחשיות ומעשיות.  אני רוצה להודות למיכל על שנתנה לי את המתנה הזו - להגשים את החלום הזה שלי.

 נירית, יועצת זוגית ומשפחתית

כיף ללמוד אצל מיכל. החיוך שלה, האנרגיה בכיתה, האינטיליגנציה הרגשית - כל אלה יצרו בכיתה אווירה מגובשת ונעימה שאיפשרה לנו, התלמידים, לעבור תהליך התפתחות מדהים במהלך הקורס.

מיכל לימדה אותנו שכדי להיות מטפלים טובים אנחנו חייבים ליישם את הטכניקות בעצמנו, בבית שלנו. אני יכולה להעיד שבבית שלי היום הרבה יותר שמח וטוב.

שאלות ותשובות נפוצות לגבי לימודי ייעוץ משפחתי

 

מה מקבלים בקורס?

בקורס ייעוץ משפחתי בבית ספר נמש לומדים את כל הידע התיאורטי הדרוש ואת ארגז הכלים הפרקטי המלא של היועצים המשפחתיים. תלמידי הקורס מתאמנים בסימולציות וצוברים בטחון בשימוש בכלים הנלמדים. בתום ארבעה וחצי חודשים, מקבלים הבוגרים תעודה של יועצים משפחתיים וזכאות לליווי אישי של ד"ר מיכל צוקר בתהליך שלהם עם הזוג הראשון. בנוסף, תלמידי הקורס מקבלים חווית למידה ייחודית ומהנה ודינמיקה קבוצתית שמאפשרת תהליכי התפתחות וצמיחה אישיים.

 

זום לעומת פרונטלי

אצלנו בבית ספר נמש, התלמידים מקבלים את כל הידע התיאורטי ואת כל הכלים הפרקטיים של היועצים המשפחתיים, בין אם הקורס מתנהל פרונטלית ובין אם הוא מתנהל בזום. כיתות בבית הספר מונות עד 15 תלמידים מקסימום בכל מקרה.

השעורים בזום (בדומה לשעורים הפרונטליים) כוללים עבודה בזוגות או בשלשות בחדרי זום נפרדים, שמאפשרים לתלמידים להתנסות בסימולציות בהן אנחנו מתאמנים על הכלים הפרקטיים שאנחנו לומדים. התלמידים מחוייבים להדליק מצלמות והלמידה מאד אינטרקטיבית, כך שנשמרת מידת עירנות גבוהה במהלך השעור ונוצר הווי וגיבוש כיתתי.  תעודות הגמר הן זהות ללומדים בזום וללומדים פרונטלית. וכן הזכאות לליווי האישי בתום הקורס.

 

האם בתום הקורס אוכל ללוות הורים?

בקורס ייעוץ משפחתי תקבלי את כל הידע התיאורטי וכן את ארגז הכלים הפרקטי המלא של היועצים המשפחתיים. תרכשי ניסיון בתרגולים בכיתה, בסימולציות בזוגות ובשלשות בהן נתאמן על השימוש בכלים הנלמדים. כבוגרת הקורס את זכאית לליווי אישי של ד"ר מיכל צוקר בתהליך עם הזוג הראשון – שיחה של שעה על כל פגישה שלך עם הזוג.  בקורס יושם דגש על בניית הבטחון שלך כמטפלת. בנוסף, נכיר בקורס את נורות האזהרה של הטיפול המשפחתי. נלמד מתי עלינו להפנות את המטופלים שלנו או את ילדיהם לאנשי מקצוע אחרים (פסיכיאטרים, נוירולוגים, סקסולוגים ועוד). האם תוכלי בסופו של הקורס לקפוץ למים וללוות הורים? רק את יכולה באמת לענות על השאלה הזו. יש אנשים שלומדים עוד ועוד, צוברים תעודות שונות וזקוקים לזמן כדי לרכוש את הבטחון בעצמם כמטפלים. אחרים מזנקים למים ולומדים תוך כדי תנועה וניסיון. נוכל להבטיח לך – שאם תרצי לנסות ולטפל – תקבלי מאיתנו את כל התמיכה והליווי הדרושים לך.

 

האם הקורס מתאים לאנשים מהמגזר שלי?

כן. בבית ספר נמש לומדים ייעוץ משפחתי שמתאים לכל המגזרים. תלמידים שחולמים ללוות הורים באופן פרטני או בקבוצות של הורים או אמהות מהמגזר הדתי (יהודי או מוסלמי או אחר), ילמדו כלים ושפה שמתאימה לעבודה עם דתיים. 

תלמידים שחולמים על ליווי זוגות הורים להט"בים יקבלו בקורס כלים ומענה שיכול להתאים לאוכלוסייה הזו.

נלמד בקורס על ליווי הורים שחיים במבנים מורכבים של משפחות – משפחות חד מיניות, משפחות א מונוגמיות (זוגות בקשר פוליאמורי או א מונוגמי בהסכמה), משפחות בפרק ב' או ג' ועוד.

האם התעודה מוכרת לגמול השתלמות?

לא. בתום הקורס ללימודי ייעוץ משפחתי בבית ספר נמש מקבלים הבוגרים תעודה יוקרתית שמאפשרת להם לטפל באופן פרטי. על מנת לקבל גמול השתלמות יש להצטרף לתוכניות בהם הלימודים נמשכים זמן ארוך בהרבה (שנתיים או שלוש). אצלנו בבית ספר נמש אנחנו מכסים את כל החומר התיאורטי וכן את ארגז הכלים הפרקטי השלם של היועצים המשפחתיים תוך ארבעה וחצי חודשים.

 

האם התעודה מוכרת על ידי המדינה?

תעודות בתחום הטיפול בארץ לא מוכרות על ידי המדינה. כדי להשתלב בעבודה כמטפלת במוסדות של המדינה (עיריות, בתי ספר, בתי חולים וקופות חולים) עלייך לסיים תואר שני בפסיכולוגיה או בעבודה סוציאלית. כל תעודה טיפולית אחרת איננה מוכרת. אולם, תוכלי לפתוח קליניקה פרטית משלך באופן לגמרי חוקי ולקבל מטופלים באופן פרטי. מטופלים שיגיעו אלייך יעשו זאת משום שקיבלו עלייך המלצה מהשכנה, הקולגה או קרובת המשפחה שהייתה אצלך בעבר ולא יתעניינו בתעודה שלך בכל מקרה. כיוון שתחום הטיפול בארץ פרוץ לחלוטין וכל אחד יכול לקרוא לעצמו מטפל עלינו לפתח יושרה פנימית ולבחון את עצמנו האם יש ברשותנו את הכלים הדרושים כדי לקבל מטופלים ולסייע להם בעיתות משבר.

 

כמה תלמידים יש בכיתה?

הלמידה בבית ספר נמש נעשית בקבוצות קטנות ואינטימיות על מנת לאפשר יחס אישי לכל תלמיד וכן דינמיקה קבוצתית שיש בה הווי וגיבוש כיתתי. תלמידי הקורס יכולים להתאמן בסימולציות ובתרגולים שנעשים בכיתה בזוגות או בשלשות וכך לצבור בטחון בשימוש בארגז הכלים הנלמד. בכל כיתה יש עד 15 תלמידים.